Skip to main content

PREP NOTEBOOK: NWC, CVAC swim championships

January 21, 2012

Northwestern 3A/4A championships (at Valdese Aquatic and Fitness Center)

Girls results

Team results
1.St. Stephens 316; 2. Hickory 259; 3. Watauga 245; 4. Fred T. Foard 221; 5. S. Caldwell 220; 6. Hibriten 198; 7. Alexander Central 75.

Individual results

200 medley relay
1. Watauga 2:03.94; 2. Fred T. Foard 2:04.5; 3. S. Caldwell 2:04.88; 4. St. Stephens 2:05.79; 5. Hibriten 2:07.51

200 freestyle
Rachel Ponti (SC) 2:04.56; 2. Abigail McRea (Hic) 2:06.57; 3. Nanami Miyazaki (SS) 2:13.16; 4. Hailey Middlebrook (W) 2:14.36; 5. Lauren Madden (SS) 2:15.52

200 individual medley
Leah Watts (FTF) 2:14.97; 2. Samantha Merta (Hic) 2:20.66; 3. Darby Middlebrook (W) 2:21.50; 4. Jessica Burgess (SS) 2:30.03; 5. Kellie Stamey (SS) 2:30.35

50 free
Janie Kennedy (Hic) 25.72; 2. Lauren Arrington (SC) 26.30; 3. Anne Taylor (W) 26.39; 4. Sierra Kincaid (FTF) 28.66; 5. Danielle Morton (FTF) 29.13

100 butterfly
Kelsey Gregory (Hib) 1:05.46; 2. Amelia King (SC) 1:06.59; 3. Katie Knecht (SS) 1:07.65; 4. Natalie Bolick (Hic) 1:07.82; 5. Lauren Schultz (SS) 1:11.15

100 freestyle
Marinela Procopii (SS) 57.28; 2. Rachel Ponti (SC) 57.61; 3. Anne Taylor (W) 58.31; 4. Julie Bottoms (Hib) 59.12; 5. Natalie Bolick (Hic) 1:00.23

500 freestyle
Leah Watts (FTF) 5:25.35; 2. Kelsey Gregory (Hib) 5:34.58; 3. Abigail McRea (Hic) 5:40.41; 4. Kellie Stamey (SS) 5:49.96; 5. Megan Dodd (Hib) 6:17.75

200 free relay
Hickory 1:48.03; 2. Fred T. Foard 1:50.84; 3. S. Caldwell 1:51.12; 4. Hibriten 1:52.41; 5. St. Stephens 1:59.92

100 backstroke
Janie Kennedy (Hic) 1:04.13; 2. Jessica Burgess (SS) 1:06.19; 3. Julie Bottoms (Hib) 1:07.11; 4. Nanami Miyazaki (SS) 1:08.21; 5. Hailey Middlebrook (W) 1:08.65

100 breast stroke
Darby Middlebrook (W) 1:10.74; 2. Marinela Procopii (SS) 1:12.73; 3. Lauren Arrington (SC) 1:17.47; 4. Samantha Merta (Hic) 1:17.75; 5. Kristen Consing (FTF) 1:19.77

400 freestyle relay
Hickory 3:55.90; 2. Watauga 3:59.53; 3. St. Stephens 4:03.38; 4. Fred T. Foard 4:30.22; 5. Hibriten 4:48.17

Boys results

Team results
1. S. Caldwell 314; 2. Watauga 296; 3. St. Stephens 261; 4. Hickory 219; 5. Fred T. Foard 206; 6. Hibriten 110; 7. Alexander Central 108

Individual results

200 medley relay
1. S. Caldwell 1:48.33; 2. Watauga 1:51.70; 3. St. Stephens 1:52.14; 4. Fred T. Foard 1:54.63; 5. Hickory 1:57.56

200 freestyle
Sami Alkoutami (SS) 1:56.98; 2. Forrest Brown (W) 2:00.14; 3. Jansen Cole (FTF) 2:10.82; 4. Ben Watson (W) 2:11.82; 5. Derek Moose (SS) 2:12.35

200 individual medley
Sava Turcanu (SS) 2:01.22; 2. Nick Gibson (SC) 2:03.72; 3. Alex Ivanov (SS) 2:24.38; 4. Noah Allain (W) 2:26.72; 5. Sam Erwin (W) 2:31.18

50 freestyle
Collin Hites (Hib) 23.20; 2. Clay Graves (SC) 23.41; 3. Stuart Williams (Hic) 24.27; 4. Marcus Funston (W) 24.70; 5. Jansen Cole (FTF) 24.97

100 butteryfly
Jake Pierce (FTF) 54.97; 2. Devin Abernethy (SC) 57.14; 3. Marcus Funston (W) 58.37; 4. Jake Evans (SC) 1:01.11; 5. Noah Allain 1:02.13

100 freestyle
Clay Graves (SC) 51.94; 2. Forrest Brown (W) 53.71; 3. Collin Danner (SS) 54.68; 4. Connor Pilgrim (Hic) 56.31; 5. Avery Scronce (SC) 57.42

500 freestyle
Sava Turcanu (SS) 4:51.12; 2. Nick Gibson (SC) 5:01.82; 3. Zack Muehl (SC) 5:36.86; 4. Ryan Ferner (Hic) 5:55.05; 5. Brandon Michelson (W) 5:56.44

200 freestyle relay
Hickory 1:43.33; 2. Watauga 1:44.71; 3. Fred T. Foard 1:45.27; 4. Alexander Central 1:49.44; 5. St. Stephens 1:49.50

100 backstroke
Devin Abernethy (SC) 59.95; 2. Stuart Williams (Hic) 1:02.88; 3. Justin Zumbo (W) 1:04.16; 4. Tanner Penley (SC) 1:04.59; 5. Alex Ivanov (SS) 1:07.49

100 breast stroke
Jake Pierce (FTF) 1:04.15; 2. Collin Hites (Hib) 1:05.53; 3. Sami Alkoutami (SS) 1:10.36; 4. Zack Muehl (SC) 1:13.55; 5. Hunter Rideout (SC) 1:13.76

400 freestyle relay
1. St. Stephens 3:37.46; 2. Watauga 3:41.32; 3. Fred T. Foard 3:51.30; 4. S. Caldwell 3:53.96; 5. Alexander Central 4:15.16

Catawba Valley 2A swimming championships (at Valdese Aquatic and Fitness Center)

Girls team results
1. Draughn 376; 2. South Iredell 268; 3. Bandys 209; 4. East Burke 203; 5. Maiden 198; 6. Newton-Conover 163; 7. West Caldwell 46

Individual results

200 medley relay
1. Draughn 2:05.43; 2. South Iredell 2:05.86; 3. East Burke 2:20.00; 4. Newton-Conover 2:20.25; 5. Bandys 2:25.30

200 freestyle
Michaela Beatty (B) 2:05.65; 2. Karoline Pittman (D) 2:06.79; 3. Marianne Burris (D) 2:31.98; 4. Nikki Whisnant (B) 2:33.31; 5. Emma Daves (D) 2:43.40

200 individual medley
Kaitlyn Kent (SI) 2:21.97; 2. Emily Farris (D) 2:31.01; 3. Abigail Lequire (N-C) 2:31.18; 4. Haley Brinkley (D) 2:45.45; 5. Lacey Elliott (D) 3:00.20

50 freestyle
Rachel Picciano (EB) 27.06; 2. Alexis Lynn (D) 27.54; 3. Ashley Nidiffer (N-C) 27.65; 4. Hannah Clark (SI) 28.60; 5. Alex Williams (M) 30.80

100 fly
Ashley Cromie (SI) 1:10.05; 2. Elizabeth Phillips (D) 1:16.53; 3. Courtney Crutcher (M) 1:18.32; 4. Jessica Schiefelbein (M) 1:23.98; 5. Lacey Elliott (D) 1:26.18

100 freestyle
Rachel Picciano (EB) 1:02.19; 2. Alexis Lynn (D) 1:02.41; 3. Olivia Adams (B) 1:09.63; 4. Alex Williams (M) 1:11.24; 5. Brianna Williams (SI) 1:12.48

500 freestyle
Michaela Beatty (B) 5:47.61; 2. Emily Farris (D) 6:02.49; 3. Nikki Whisnant (B) 6:40.77; 4. Marianne Burris (D) 6:43.42; 5. Mary Kate Hawes (D) 8:02.92

200 free relay
1. South Iredell 1:53.97; 2. Draughn 2:00.97; 3. Newton-Conover 2:02.76; 4. East Burke 2:06.53; 5. Maiden 2:06.78

100 backstroke
Karoline Pittman (D) 1:05.81; 2. Jessie Cromie (SI) 1:07.84; 3. Tori Brown (B) 1:23.31; 4. Brianna Williams (SI) 1:29.41; 5. Aleah Blalock (D) 1:31.36

100 breast stroke
Haley Brinkley (D) 1:20.31; 2. Elizabeth Phillips (D) 1:22.51; 3. Sydney Welch (EB) 1:25.88; 4. Jessica Lockyer (SI) 1:27.05; 5. Anna Tinkelenberg (N-C) 1:32.20

400 free relay
1. South Iredell 4:07.95; 2. Draughn 4:08.11; 3. Bandys 4:38.01; 4. Newton-Conover 4:44.10; 5. Maiden 5:02.56

Boys results

Team results
1. Draughn 360, 2. East Burke 300; 3. South Iredell 258; 4. Newton-Conover 222; 5. Maiden 130; 6. Bandys 100; 7. West Caldwell 20

Individual results

200 medley relay
1. East Burke 1:54.09; 2. South Iredell 1:55.31; 3. Draughn 1:55.61; 4. Newton-Conover 2:02.57; 5. Maiden 2:07.37

200 freestyle
Alec Blackwood (EB) 2:00.11; 2. Reid Wiegleb (SI) 2:08.59; 3. Jonathan Brown (B) 2:08.66; 4. Forrest Fender (D) 2:17.45; 5. Gideon Vaughan (B) 2:19.84

200 individual medley
Avery Wilson (SI) 2:14.66; 2. Edmund Jia (SI) 2:23.18; 3. Zachary Shuping (D) 2:34.05; 4. Garrett McDonald (EB) 2:45.96; 5. Andrew Ignacio (M) 2:47.28

50 freestyle
Alex McGee (D) 23.03; 2. Michael O’Boyle (N-C) 24.67; 3. Christian Holdren (M) 25.37; 4. Caleb Hyatt (D) 25.68; 5. Rett Tsitouris (SI) 25.78

100 butterfly
Avery Wilson (SI) 57.47; 2. Edward Jia (SI) 1:00.23; 3. Luc Guittard (EB) 1:06.11; 4. Caleb Hyatt (D) 1:07.01; 5. Michael Atkinson (N-C) 1:07.45

100 freestyle
Alex McGee (D) 51.77; 2. Nick Plemmons (EB) 54.81; 3. Edmund Jia (SI) 57.61; 4. Christian Holdren (M) 1:00.57; 5. Gabe Crider (N-C) 1:01.60

500 freestyle
Luc Guittard (EB) 5:46.21; 2. Sam Frederick (D) 5:50.24; 3. James Landes (SI) 6:44.82; 4. Zachery Shatley (D) 6:50.76; 5. Forrest Fender (D) 7:03.38

200 free relay
Draughn 1:39.40; 2. South Iredell 1:40.28; 3. Newton-Conover 1:45.18; 4. East Burke 1:51.16; 5. Bandys 1:59.29

100 backstroke
Alec Blackwood (EB) 1:00.44; 2. Nick Plemmons (EB) 1:06.01; 3. Edward Jia SI) 1:06.85; 4. Justin Browning (D) 1:07.69; 5. Michael Atkinson (N-C) 1:10.21

100 breast stroke
Zachary Shuping (D) 1:13.66; 2. Sam Frederick (D) 1:16.25; 3. Gideon Vaughan (B) 1:19.06; 4. Garrett McDonald (EB) 1:20.61; 5. Nick Laurent (EB) 1:23.16

400 freestyle relay
1. East Burke 3:48.17; 2. Newton-Conover 4:04.89; 3. Draughn 4:07.40; 4. South Iredell 4:28.40; 5. Bandys 4:38.83

View more articles in:
It’s not every week you get the opportunity to enjoy time with celebrities, but when that chance...
Asheville Post 70 defeated Hickory Post 48 in walkoff home run fashion Wednesday, but not amid...
Down 3-1 in the seventh, the offensive for Hickory Post 48 exploded. Hickory scored 10 runs during...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes