Skip to main content

N-C, Bandys take 2nd, 3rd in Valdese meet

December 14, 2011

O-N-E photo by Cody Dalton

GIRLS

Team Scores
1. East Burke; 2. Newton-Conover; 3. Bandys

Individual Event Results
Girls 200 Medley Relay: 1. N-C 2:19.72; 2. EB 2:22.9; 3. BHS 2:30.21
Girls 200 Free: 1. Michaela Beatty BHS, 2:10.44; 2. Kelley Cansler N-C, 2:43.87; 3. Tori Brown BHS, 2:49.57
Girls 200 IM: 1. Abigail LeQuire N-C, 2:36.57; 2. Nikki Whisnant BHS, 3:06.65; 3. Anna Tinkelenberg N-C, 3:18.07
Girls 50 Free: 1. Rachael Picciano EB, 27.60; 2. Bethany Kassuba EB, 32.41; 3. Madison Self N-C, 34.03
Girls 100 Fly: 1. Tori Brown BHS, 1:30.97; 2. Katie Clark EB, 1:31.97;
Girls 100 Free: 1. Ashley Nidiffer N-C, 1:02.32; 2. Rachael Picciano EB, 1:02.46; 3. Olivia Adams BHS, 1:13.99
Girls 500 Free: 1. Michaela Beatty BHS, 6:06.8; 2. Nikki Whisnant BHS, 6:56.39; 3. Kelley Cansler N-C, 7:49.26
Girls 200 Free Relay: 1. EB 2:05.35; 2. N-C 2:06.89; 3. BHS 2:07.98
Girls 100 Back: 1. Katie Clark EB, 1:31.61; 2. Madison Self N-C, 1:38.83; 3. Kristen Church EB, 1:39.71
Girls 100 Breast: 1. Sydney Welch EB, 1:31.67; 2. Anna Tinkelenberg N-C, 1:36.07; 3. Sierra Kimberlin WC, 1:43.72
Girls 400 Free Relay: 1. EB 5:14.14; 2. EB 5:56.22; 3. N-C 6:02.57

BOYS

Team Scores
1. East Burke; 2. Newton-Conover; 3. Bandys

Individual Event Results
Boys 200 Medley Relay: 1. EB 2:00.14; 2. N-C 2:04.26; 3. N-C 2:24.76
Boys 200 Free: 1. Alec Blackwood EB, 2:05.9; 2. Jonathan Brown BHS, 2:12.62; 3. Gideon Vaughn BHS, 2:26.88
Boys 200 IM: 1. Garrett McDonald EB, 2:38.41; 2. Gabe Crider N-C, 2:52.04; 3. Nick Laurent EB, 3:00.25
Boys 50 Free: 1. Michael O'Boyle N-C, 25.19; 2. Will Sigmon N-C, 25.42; 3. Andrew Yount N-C, 26.97
Boys 100 Fly: 1. Luc Guittard EB, 1:03.97; 2. Josh Price EB, 1:10.18; 3. Jonathan Brown BHS, 1:10.21
Boys 100 Free: 1. Michael Atkinson N-C, 1:01.13; 2. Mack Mobley EB, 1:06.62; 3. Ethan Hicks WC, 1:07.21
Boys 500 Free: 1. Philip Lail EB, 6:56.23; 2. Jack Byerly EB, 7:22.37; 3. Gabe Crider N-C, 7:45.57
Boys 200 Relay: 1. EB 1:45.46; 2. N-C 1:48.62; 3. BHS 1:56.09
Boys 100 Back: 1. Alec Blackwood EB, 1:05.98; 2. Michael Atkinson N-C, 1:12.91; 3. Ethan Hicks WC, 1:15.44
Boys 100 Breast: 1. Garrett McDonald EB, 1:19.41; 2. Will Sigmon N-C, 1:22.75; 3. Gideon Vaughn BHS, 1:22.97
Boys 400 Relay: 1. EB 3:58; 2. N-C 4:13.07; 3. BHS 4:42.72

View more articles in:
Below is a look at Wednesday's prep sports scores involving Catawba County teams: Volleyball Bandys...
Kenjon Barner is joining his former college coach, Chip Kelly, as part of the Philadelphia Eagles....
Catawba County's football teams possess a talented group of running backs this fall. Returning to...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes