Skip to main content

CONFERENCE TOURNAMENTS: Tuesday's games

May 5, 2014

(O-N-E photo by Cody Dalton)

Below is a look at the tournament schedule for baseball and softball teams in Catawba County:

Baseball

Southern District 7 Athletic 2A

First round games
No. 8 Lincolnton (4-15) at No. 1 Bunker Hill (17-5)
No. 5 West Lincoln (9-13-1) at No. 4 West Caldwell (11-11)
No. 7 Newton-Conover (8-15) at No. 2 Maiden (11-8)
No. 6 Bandys (7-13) at No. 3 East Lincoln (11-12)

Thursday's semifinals (at Hickory American Legion Fairgrounds)
Newton-Conover/Maiden winner vs. Bandys-East Lincoln winner, 5 p.m.
Lincolnton-Bunker Hill winner vs. West Lincoln-West Caldwell winner, 7 p.m.

Friday's championship game (at Hickory American Legion Fairgrounds)
Semifinal winners, 7 p.m.

Northwestern 3A/4A

First round games
No. 8 Freedom (8-15) at No. 1 South Caldwell (19-4)
No. 5 Hickory (11-10) at No. 4 Hibriten (12-9)
No. 7 St. Stephens (4-16) at No. 2 Fred T. Foard (16-6)
No. 6 Watauga (10-13) at No. 3 Patton (14-7)

Thursday's semifinals (at M.S. Deal Stadium)
Freedom-South Caldwell winner vs. Hickory-HIbriten winner, 4:30 p.m.
St. Stephens-Fred T. Foard winner vs. Watauga-Patton winner, 7 p.m.

Friday's championship game (at M.S. Deal Stadium)
Semifinal winners, 7 p.m.

Softball

Southern District 7 Athletic 2A

First round (at Betty Ross Park in Lincolnton)
No. 5 Maiden (6-8) at No. 4 East Lincoln (10-4), 5 p.m. Field 1
No. 8 West Caldwell (2-12) at No. 1 West Lincoln (13-1), 6:30 p.m. Field 1
No. 6 Lincolnton (3-11) at No. 3 Bunker Hill (10-4), 5 p.m. Field 2
No. 7 Newton-Conover (2-12) at No. 2 Bandys (10-4), 6:30 p.m. Field 2

Thursday's semifinals (at Betty Ross Park in Lincolnton)
Maiden-East Lincoln winner vs. West Caldwell-West Lincoln winner, 5 p.m. Field 2
Newton-Conover-Bandys winner vs. Lincolnton-Bunker Hill winner, 5 p.m. Field 1

Thursday's championship (at Betty Ross Park in Lincolnton)
Semifinal winners, 30 minutes after game one on first available field

Northwestern 3A/4A

First round
No. 8 Hickory (0-14) at No. 1 South Caldwell (13-1)
No. 5 Patton (7-7) at No. 4 Fred T. Foard (7-7)
No. 7 Watauga (3-11) at No. 2 St. Stephens (12-2)
No. 6 Hibriten (5-9) at No. 3 Freedom (9-5)

Friday's semifinals (at Highland Rec Center)
Hickory-South Caldwell winner vs. Patton-Foard winner, 5 p.m.
Watauga-St. Stephens winner vs. Hibriten-Freedom winner, 5 p.m.

Friday's championship game (at Highland Rec Center)
Semifinal winners, 30 minutes after the last semifinal

View more articles in:
Below is a look at Friday's first-round playoff basketball scores in the 2A and 3A ranks involving...
Graduating as an Indian from St. Stephens High School, Will Simms II knows something about being a...
Snow in the area once again cancelled first-round boys and girls playoff basketball games in...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes