Skip to main content

Bunker Hill boys, Hickory girls win county track titles

April 18, 2013

(O-N-E photo by Cody Dalton)

There was a familiar feeling in the air during Wednesday's Catawba County track and field championship meet at Bunker Hill High School.

The Bunker Hill boys and Hickory girls teams repeated their performances from a season ago by each winning county titles.

The Bears won five events, including Casey King in the high jump, Dijoun Huitt in the triple jump and J'len Wilson in the 110-meter hurdles and 300-meter hurdles.

The Bunker Hill 4x400-meter boys relay team also placed first.

Bunker Hill, which shared the boys title with Hickory last year, tallied 148 points to the Red Tornadoes' 100.5. Bandys came in third place, followed by Newton-Conover, St. Stephens and Fred T. Foard.

The Lady Red Tornadoes recorded 138 total points to second-place Bandys 115 point. Fred T. Foard was third, followed by Newton-Conover, Maiden, Bunker Hill, St. Stephens and Challenger.

Kaylah Ruff paced Hickory with three individual event victories in the triple jump, 100-meter hurdles and 300-meter hurdles.

Also winning events for the Lady Red Tornadoes were Tassa Jackson (discus throw), Rochelle Gaither (high jump) and Carly Scarborough (pole vault).

Hickory's girls also won two team relay events in the 4x100 meters and 4x400 meters.

All seven Catawba County prep high schools, including Bandys, Bunker Hill, Fred T. Foard, Hickory, Maiden, Newton-Conover and St. Stephens, participated in the event.

The Challenger High School also competed in girls competition, but didn't field a boys team.

The county meet was originally scheduled to be held in March, but was pushed back to Monday because cold weather.

Rain in the area to start this week moved the championships for a second time before it was finally held on Wednesday.

Boys

Team scores
1. Bunker Hill 148; 2. Hickory 100.5; 3. Bandys 91; 4. Newton-Conover 82.5; 5. St. Stephens 66; 6. Fred T. Foard 65; 7. Maiden High 41

4x800-meter relay
1. Fred T. Foard A  8:57.9; 2. Bunker Hill A  9:00.9; 3. Bandys A  9:12.0;

Shot put
1. Jordan Lockhart (Hickory) 42-05.00; 2. Devon Church (Fred T. Foard) 41-03.00; 3. Andrew Lackey (St. Stephens) 40-02.50;

Discus
1. Devon Church (Fred T. Foard) 125-07; 2. Jordan Lockhart (Hickory) 116-11; 3. Austin Setzer (Bunker Hill) 104-04;

Long jump
1. Cameron Stinson (Hickory) 22-08.50; 2. Casey King (Bunker Hill) 20-11.75; 3. Quadtavious Lawrence (Bunker Hill) 20-09.00;

Triple jump
1. Dijoun Huitt (Bunker Hill) 42-06.00; 2. Cameron Stinson (Hickory) 40-11.00; 3. Marquise Pope (Newton-Conover) 39-09.00;

High jump
1. Casey King (Bunker Hill) 6-02.00; 2. Logan Starkey (St. Stephens) 6-00.00; 3. Austin Wright (Maiden High) 5-08.00;

Pole vault
1. Isaiah Henderson (Maiden High) 13-06.00; 2. Hunter Billington (St. Stephens) 11-06.00; 3. Nathan Flowers (Bandys) 10-06.00; 3. Dillon Minish (Bandys) 10-06.00;

110-meter hurdles
1. J'len Wilson (Bunker Hill) 15.4; 2. Quadtavious Lawrence (Bunker Hill) 16.3; 3. Joel Vera (St. Stephens) 16.8;

100-meter dash
1. Marquis Pope (Newton-Conover) 10.6; 2. Corey Stinson (Hickory) 10.7; 3. Traven Clark (St. Stephens) 11.1;

4x200-meter relay
1. Newton-Conover A  1:30.8; 2. Bunker Hill A  1:32.8; 3. Bandys A  1:36.8;

1,600-meter run
1. Broderick Bauguess (Fred T. Foard) 4:45.8; 2. Corbin Boyles (Maiden High) 4:50.6; 3. Dakota Lewis (Bandys) 4:58.0;

4x100-meter relay
1. Newton-Conover A  43.3; 2. Maiden High A  45.0; 3. Bandys A  46.3;

400-meter dash
1. Corey Stinson (Hickory) 52.0; 2. Cole Cumberlander (Hickory) 52.5; 3. Brian James (Bunker Hill) 52.7;

300-meter hurdles
1. J'len Wilson (Bunker Hill) 40.9; 2. Anthony Clontz (Newton-Conover) 41.7; 3. Hunter Truesdale (Bunker Hill) 42.0;

800-meter run
1. John Caldwell (Bandys) 2:12.5; 2. Shawn Abernathy (Bunker Hill) 2:14.2; 3. Phillip Wagner (Newton-Conover) 2:15.4;

200-meter dash
1. Cole Cumberlander (Hickory) 22.9; 2. Brian Spade (Bandys) 23.2; 3. Anthony Clontz (Newton-Conover) 23.4;

3,200-meter run
1. Broderick Bauguess (Fred T. Foard) 10:32.7; 2. Dakota Lewis (Bandys) 11:06.9; 3. Dylan Soles (Fred T. Foard) 11:09.2;

4x400-meter relay
1. Bunker Hill A  3:42.3; 2. St. Stephens A  3:46.3; 3. Hickory A  3:47.3.

Girls

Team scores
1. Hickory 138; 2. Bandys 115; 3. Fred T. Foard 90; 4. Newton-Conover 85; 5. Maiden High 61; 6. Bunker Hill 57; 7. St. Stephens 45; 8. Challenger High School 8

4x800-meter relay
1. Fred T. Foard A  10:51.9; 2. Maiden High A  11:28.1; 3. Newton-Conover A  11:38.2;

Shot put
1. Lanecia Williams (Newton-Conover) 33-06.50; 2. Shanendoah Merbach (Bandys) 32-04.00; 3. Chyenne Pump (Bunker Hill) 27-09.50;

Discus
1. Tassa Jackson (Hickory) 93-05; 2. Chyenne Pump (Bunker Hill) 86-05; 3. Shanendoah Merbach (Bandys) 83-11;

Long jump
1. Sadasia Tipps (Fred T. Foard) 17-03.00; 2. Deanna Melton (Bandys) 16-04.50; 3. Zariya Moss (Newton-Conover) 15-11.25;

Triple jump
1. Kaylah Ruff (Hickory) 35-09.00; 2. Lanecia Williams (Newton-Conover) 27-10.50; 3. Zoe Fisher (Hickory) 27-01.50;

High jump
1. Rochelle Gaither (Hickory) 5-00.00; 2. Sadasia Tipps (Fred T. Foard) 4-10.00; 3. Madison Miller (Maiden High) 4-08.00;

Pole vault
1. Carly Scarborough (Hickory) 8-00.00; 2. Deanna Melton (Bandys) 8-00.00; 3. Sydney Tomblin (Bunker Hill) 7-00.00;

100-meter hurdles
1. Kaylah Ruff (Hickory) 15.0; 2. Deanna Melton (Bandys) 18.0; 3. Lauren Madden (St. Stephens) 18.0;

100-meter dash
1. Zariya Moss (Newton-Conover) 12.2; 2. Erica Propst (Maiden High) 12.6; 3. Brittany Moss (Bandys) 12.7;

4x200-meter relay
1. Bunker Hill A  1:52.9; 2. Hickory A  1:53.9; 3. Newton-Conover A  1:54.6;

1,600-meter run
1. Kaitlyn Rayfield (Fred T. Foard) 5:49.9; 2. Ashley Hughes (Bandys) 5:57.0; 3. Jessica Jones (Fred T. Foard) 5:59.5;

4x100-meter relay
1. Hickory A  50.1; 2. Fred T. Foard A  51.8; 3. Bunker Hill A  52.4;

400-meter dash
1. Brittany Moss (Bandys) 58.7; 2. Farrah Young (Hickory) 1:05.7; 3. Kierra Garrett (Bunker Hill) 1:06.7;

300-meter hurdles
1. Kaylah Ruff (Hickory) 49.1; 2. Lauren Madden (St. Stephens) 49.8; 3. Gracyn Wood (Hickory) 52.4;

800-meter run
1. Ashley Hughes (Bandys) 2:39.1; 2. Hannah Duff (Maiden High) 2:40.2; 3. Rachael Hamm (Newton-Conover) 2:46.0;

200-meter dash
1. Zariya Moss (Newton-Conover) 25.3; 2. Brittany Moss (Bandys) 25.7; 3. Brooke Robinson (Fred T. Foard) 26.9;

3,200-meter run
1. Ashley Hughes (Bandys) 12:59.5; 2. Jessica Jones (Fred T. Foard) 13:08.7; 3. Beth Robinson (Fred T. Foard) 13:30.2;

4x400-meter relay
1. Hickory A  4:37.0; 2. St. Stephens A  4:37.0; 3. Bandys A  4:45.7.

View more articles in:
In a game that included five ejections, the Catawba County Hornets defeated the rival Carolina...
A native of the state of Washington, Marvin Williams is returning to his North Carolina roots. The...
The Charlotte Hornets run at the NBA Summer League championship is over. Behind 25 points from...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes